facebook instagram
Zákaznická linka
597 597 900
nebo napište email info@malezdravi.cz
Operátorky jsou Vám k dispozici Po - Pá od 7.00 do 20.00 hod.

Očkování proti HPV

13. 6. 2022

Vážení rodiče,

přinášíme vám několik základních informací o očkování proti HPV. Všechny vakcíny proti HPV jsou třináctiletým dětem od 1.1.2022 plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění včetně Gardasil 9. 

Měli bychom vědět, že jde o nejčastěji sexuálně přenosné onemocnění, přičemž jsou ohroženy nejen ženy, ale i muži a že účinnou ochranou je očkování.

 

Abyste snížili riziko nákazy HPV, jedinou účinnou cestou je vsadit na prevenci. Proto:

  • Používejte kondomy pokaždé, když máte sex. Virus však může infikovat oblasti, které kondom nepokrývá, a tak je tou nejbezpečnější variantou pouze a jen monogamní vztah. 
  • Nechte se očkovat. Vakcína proti HPV je bezpečná a účinná. Může chránit před nemocemi (včetně rakoviny) způsobenými HPV. Podstatné je, že očkovaný chlapec se nenakazí od neočkované dívky a ani on nemůže nikoho nakazit.
  • Podstupte vyšetření na rakovinu děložního čípku. Rutinní screening u žen ve věku od 21 do 65 let může zabránit rozvoji karcinomu děložního čípku. U mužů bohužel zatím žádná obdobná možnost neexistuje.

 

Vakcína proti HPV má význam.

Že má vakcinace smysl, potvrdila i nová britská studie publikovaná v medicínském odborném časopise Lancet. Mezi dívkami, které se nechaly očkovat ve věku 12 a 13 let a je jim nyní přes 20 let věku, došlo ke snížení výskytu rakoviny děložního hrdla o 87 % v porovnání s neočkovanými.

Prevence je důležitá nejen u dívek, ale i u chlapců. Virus může způsobit mimo jiné i karcinom penisu, konečníku nebo orofaryngeální oblasti (v dutině ústní a hltanu). Ženy i muže postihují také genitální bradavice, které mohou představovat životní stigma.

 

Infekce lidským papilomavirem HPV je spojována zejména s jedním z nejčastějších nádorových onemocnění u žen – rakovinou děložního čípku.  HPV genotypu 16 a 18 jsou zodpovědné za 71 % případů karcinomu děložního hrdla.

HPV se však netýká pouze žen. Před dosažením věku 50 let se genitální HPV infekce objeví u 80 procent žen a u nejméně 50 procent mužů

Nejčastější způsob přenosu:

  • pohlavní cestou,
  • přímým stykem při úzkém kontaktu nebo dotykem sliznic.

K přenosu z matky na dítě může dojít i během porodu.

 

HRAZENÉ OČKOVÁNÍ PROTI HPV:

  • je-li zahájeno od dovršení 13. do dovršení 14. roku věku pojištěnce,
  • dále i po uplynutí této lhůty, pokud došlo k odložení z důvodu zdravotního stavu pojištěnce.

Dle MZ ČR jsou níže uvedené očkovací látky plně hrazeny.

 
 

*Aktuální uvedená výše úhrady dle Metodického pokynu k vykazování očkování od 1. 4. 2022.
Úhrada se vztahuje na dvě dávky očkování pro všechny vyjmenované OL.zpětNAŠI PARTNEŘIMOJE AMBULANCE
Alerhomed
OK Rehabilitace
ADOPE