facebook instagram
Zákaznická linka
Operátorky jsou Vám k dispozici Po - Pá od 7.00 do 20.00 hod.
tel.: 597 597 900
nebo napište email info@malezdravi.cz

MUDr. Miroslav Kobsa, MBA - představujeme hlavního lékaře MALÉ ZDRAVÍ

4. 4. 2019

Vracíme děti k pohybu

Od dubna letošního roku se stal hlavním lékařem MALÉ ZDRAVÍ MUDr. Miroslav Kobsa. Jsme rádi, že si našel čas i na krátký rozhovor.

 

V klinické pediatrii se pohybujete už 38 let, z toho 28 let jste zastával funkci primáře. V čem vidíte největší výhody nově vznikající sítě MALÉ ZDRAVÍ oproti klasickým zdravotnickým zařízením?

Sítě ambulancí jsou svým způsobem stále novinkou, ale úspěšně si razí svoji cestu. Ale určitě i v budoucnu budou vedle nich existovat samostatné praxe.

Základním problémem dneška je pokračující kritický nedostatek obvodních dětských lékařů a ukazuje se, že pouze „systém sdružených praxí“ má potenciál tento nedostatek vyřešit. Je to trochu jiný model péče, který bude podle mne oslovovat skupiny rodičů, kteří chtějí rychle kvalitní a dostupnou péči a ocení např. prodlouženou ordinační dobu.

Neopominutelnou výhodou tohoto systému péče jsou pak neskonale větší investiční možnosti, které dovolují posunovat úroveň péče v ambulanci daleko rychlejším tempem. Samozřejmou součástí je i aplikace nejmodernějších informačních technologií.

 

Co byste rád v budoucnu zlepšil?

Nechceme jen nabízet novinky. V první řadě bych rád dopracoval systém, kdy si i v řetězci ambulancí může rodič zvolit pro své dítě svého lékaře, kterému bude nejvíce důvěřovat. Je to jen otázka organizace práce, takže nic, co bychom nezvládli. V druhé řadě chci rozšiřovat vyšetřovací možnosti tak, aby rodiče byli méně zatěžováni obcházením odborných ambulancí.

 

Někomu se může zdát netradiční větší počet lékařů v ordinaci – jaký je důvod a jaké jsou výhody?

Do sítě přichází řada lékařů střední a mladší generace z klinických oddělení, pro které je práce v síti atraktivní, a kteří umí propojit klinické zkušenosti s ambulantní praxí. Jsme rádi i za lékaře, kteří si na určitý úvazek ponechávají také svoji klinickou praxi. Pokud pak dítě potřebuje nemocniční péči, nepřichází do anonymního prostředí, ale i zde najde svou paní doktorku. Tento fakt samozřejmě podstatně rychleji posunuje odbornou úroveň daného pracoviště kupředu. Je zde více uplatněn fenomén práce v týmu, jako je tomu v lůžkových zařízeních, snižuje se tak riziko chyby. Možnost konzultace a rady od starších kolegů jsou vždy velmi výhodné. Neopominutelných faktem je i množství osobních kontaktů s lékaři specializovaných ambulancí.

 

V posledních letech jste se věnoval dětskému sportovnímu lékařství. Jaké jsou vaše zkušenosti v tomto oboru?

Sportovní lékařství jsme na mém minulém pracovišti vybudovali zcela od základů a dokázali jsme jej propojit i s kvalitní preventivní kardiologickou péčí tak, aby preventivní význam prohlídek maximálně eliminoval i riziko náhlých úmrtí při sportu. Toto riziko stále trvá a nevyhýbá se mu ani Česká republika. Není nic tragičtějšího, než když sport, který má organismus rozvíjet, nakonec stojí za nečekanou smrtí.

Smyslem „poraden pro sportující děti“ je preventivní program, i když samozřejmě zvládáme i postupy ke zlepšení sportovní výkonnosti a řešení zdravotních problémů, které se sportem vznikají. Paradoxně děti ze sportu nevyřazujeme, ale spíše vracíme k pohybu i ty děti, které mají z minulosti řadu, většinou alibistických, zákazů.

 

V poslední době se často mluví o tom, že děti mají nedostatek pohybu, trpí nadváhou a obezitou. Vidíte i v rámci MALÉ ZDRAVÍ možnost udělat něco pro prevenci tohoto negativního jevu?

Prevence a náprava obezity by měly být jedněmi z klíčových aktivit MALÉ ZDRAVÍ. Dokážeme propojit sportovní medicínu a eliminaci nadbytečných kil. Je to přidaná hodnota oproti různým jídelníčkům a dietám, které mimochodem nemají v dětském věku svoje místo.

Obézní dítě je bohužel vizitka nejen jeho samotného, ale především rodičů. Proto je klíčový návrat ke zdravému způsobu života celé rodiny a dostatečné motivaci pro změnu.

 

Kdo je MUDr. Miroslav Kobsa, MBAzpětNAŠI PARTNEŘIMOJE AMBULANCE
OK REHABILITACE
ma-dp-logo
am-logoTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Souhlasím Další informace