Stále více maminek má v oblibě nošení miminka v šátku či nosítku. Je však tento trend vhodný pro všechny děti? Na toto téma jsme se zeptali dětské fyzioterapeutky Mgr. Kamily Bastusikové.
Na co především dbát při nošení dětí?
V prvé řadě je nutné si uvědomit, že zdravé dítě nepotřebuje speciální přístupy, ale rozmanitost. Děti mají rády nošení. Pomáhá vytvářet vazby mezi nosičem a dítětem, pomáhá miminku překonávat stres, dodává mu jistotu a vymezuje hranice jeho tělíčka. Nošení přirozeně stimuluje vestibulární aparát, který dozrává až po narození vlivem změn polohy těla (a hlavy).
U zdravého miminka dbáme při nošení hlavně na bezpečnost. Důležité je uvědomit si, kdy a jak dlouho dítě nosím, v jaké pozici miminko je a zda tím podporuji jeho psychomotorický vývoj. Jak bylo zmíněno, je potřeba rozmanitosti a volnosti pohybu v různých pozicích, a to i na podložce na zemi, kde si s miminkem hraje další člen rodiny.
Jakou pomůcku pro nošení zvolit? Je vhodný třeba oblíbený šátek?
Při výběru nosící pomůcky je třeba vzít v úvahu druh úvazu nebo „konstrukci“ nosítka či krosničky. Orientujeme se také podle věku, váhy a schopností dítěte. Zvažujeme, jak dlouho bude dítě polohované v nosící pomůcce. A v neposlední řadě musí být v pořádku pohybový aparát nosiče – tedy nás samotných!
Pro nejmenší kojence je vhodné použití šátku, se kterým je možné vybrat vhodný úvaz pro zajištění hlavičky a kvalitní opory páteře. V šátku je miminko blízko k tělu nosiče, což zajišťuje menší nápor na jeho pohybový aparát. Šátek je skladný, umožňuje variabilitu úvazů, přizpůsobí se dokonale tělu miminka i nosiče. Nevýhodou může být, že práce s ním vyžaduje zručnost rodiče. V šátku polohované miminko má omezené možnosti volního pohybu, proto se nedoporučuje, aby v něm bylo déle než 2 hodiny v kuse.
Pro jak staré dítě je pak vhodné nosítko, a které?
Nosítko se doporučuje až u kojenců, kteří bezpečně drží hlavičku. I zde je důležité dbát především na polohu, ve které miminko je. Je nutné, aby bylo dostatečně podsazené se zadečkem níž, než jsou kolena (dolní končetiny tvoří písmeno M). V takovéto pozici je páteř plně opřena do látky nosítka. V ergonomickém nosítku se miminko nosí výhradně čelem k nosiči, nikdy čelem ven do prostoru.
Oproti tomu existují tzv. klokánky, kde kojenec visí za rozkrok, také dolní končetiny visí dolů, dochází k velkému prohnutí v oblasti bederní páteře, a tím nemožnosti zapojit břišní svaly. Chybí i možnost dát ruce k sobě a zapojit je do hry.
Doporučila byste rodičům pro nošení dětí krosny na záda?
Když je kojenec schopen stabilního samostatného sedu v prostoru, je možné začít jej nosit na zádech nosiče. K tomuto účelu můžou dobře posloužit také krosny na nošení dětí. Ty jsou většinou dobře ergonomicky řešeny pro nosiče. Zajišťují komfort při nepříznivém počasí a mají stříšku proti slunci. I v tomto případě ale platí, že dlouhodobý pobyt se nedoporučuje a je důležité dělat přestávky. Avšak ani zde neplatí, že každá krosna je vhodná.
Proto doporučuji, pokud si nejste jisti, zda je pro vaše miminko nošení v šátku či nosítku vhodné, poraďte se s dětským fyzioterapeutem. Ten by měl být schopný poradit, jaká nosící pomůcka je pro vás a vaše miminko nejvhodnější. Pro pomoc při vázání šátků a výběru vhodného nosítka se také můžete zkontaktovat s místní nosící skupinkou, které bývají ve všech větších městech.